טו בשבט והוויטמינים

ויטמנים

לכבוד טו’ בשבט שחל היום נדבר על החשיבות של הוויטמינים המאוד חיוניים לבריאות הגוף ושל העור בפרט.

מה זה ויטמין?

לפי ההגדרה המדעית ויטמין הוא כל חומר אורגני הנחוץ לגופנו לצורך פעילותו התקינה, בדרך כלל בכמויות זעירות, ושהגוף אינו יכול לייצר בדרך כלל בעצמו !

כלומר, אנחנו חייבים לצרוך את הוויטמינים ממקורות חיצוניים, מאחר וחוסר שלהם בגוף עלול להוביל למחלות חמורות.

למרות שרק במהלך המאה ה- 20 מדענים התחילו לראשונה לזהות את הוויטמינים השונים, היה זה ידוע תקופה ארוכה לפני שצריכת מזונות מסוימים עלולה למנוע מחלות שונות. למשל, ימאים במאה ה- 18 שהיו יוצאים למסעות ארוכים בים ושלא הייתה באפשרותם לאכול פירות וירקות טריים היו צורכים מיץ לימון כדי להימנע ממחלת הצפדינה שרק לאחר מכן התבררה כמחלה הנגרמת כתוצאה ממחסור חמור בוויטמין C.

בְּמֶשֶך שנות המאה העשרים, מדענים גילו שהוויטמינים יכולים לשמש כתרופה המצליחה לרפא מחלות שונות. ועד סוף שנות המאה העשרים, מדענים החלו לעשות שימוש בוויטמינים לא רק בשביל לרפא מחלות אלא גם כדי למנוע אותן !

לאורך שנות ה 120 התגלו ויטמינים שונים, וכל וויטמין חדש שזוהה קיבל אות שונה באלפבית לפי הסדר הכרונולוגי שבו הוא התגלה או לפי התפקיד או המקור של הוויטמין.

עד היום מדענים בכל העולם ממשיכים לחקור את השפעת הוויטמינים במניעת מחלות שונות החל ממומי לידה ועד למחלות לב וסרטן.

בטבלה שלפניכן/ם סיכמתי את תפקיד הוויטמינים העיקריים בעור ואת מקורות המזון מהם ניתן לצרוך אותם.

חג ט”ו בשבט שמח ומלא בוויטמינים !

 

 

ד"ר ללוש

ד”ר מירי ללוש בעלת תואר מוסמך (.M.Sc) ותואר דוקטור (Ph.D) בביוכימיה מאוניברסיטת בר-אילן והינה מרצה וכתבת מוערכת במבחר מגזינים בתחום בריאות העור. ד”ר מירי ללוש פורצת דרך בתחומה ובפיתוח שיטות טיפול מתקדמות מותאמות אישית לעור המטופל/ת.
סגירת תפריט
יצירת קשר
close slider

בחר/י תחום עניין
אקנהפיגמנטציהאנטי-אייג'ינגאחר