טיפול מזותרפיה

טיפול מזותרפיה כרוך בדיקור מבוקר של העור באמצעות מחטים דקות במיוחד אשר נועדו לחדור את שכבת הקרנית באפידרמיס ולגרום בסופו של תהליך לחידוש העור ולעלייה בייצור סיבי הקולגן והאלסטין. בשיטה זו, אנחנו למעשה מנצלים את המנגנון הטבעי של הגוף לריפוי פצעים לטובת יצירה של רקמת עור חדשה.

אומנם השיטה נחשבת לטרנד חדש אבל למעשה השיטה החלה להתפתח באמצע שנות ה- 90 וצברה הרבה מאוד עדויות מדעיות להצלחת השיטה בטיפול בקמטים, היפרפיגמנטציה, גוון עור, צלקות, סימני מתיחה, צלוליטיס ועוד.

למעשה למזותרפיה קיימים שמות רבים נוספים המקובלים בספרות המדעית, למשל:

  1. Microneedling – כלומר, מחטים קטנות מאוד (מיקרומטר = מיליונית המטר).
  2. (Collagen Induction Therapy (CIT או (Percutaneous Collagen Induction (PCI – משמעות השמות היא שיטה לייצור קולגן.

איך שיטת המזותרפיה עובדת?

טיפול מזותרפיה ניתן לבצע באמצעות מכשירים שונים:

  1. מכשיר חשמלי המכונה “דרמפן” או מכשיר המורכב ממחטים דקות מאוד שתפקידן לבצע דקירות קטנות בשכבת העור העליונה.
  2. מכשיר רולר מכאני: מכשיר המורכב מזרוע וגלגלת המכילה מחטים זעירות.

לשיטת המזותרפיה יש שתי מטרות:

  1. החורים הקטנים הנוצרים מהמחטים יוצרים מעין “ערוצי מיקרו” המאפשרים למוצרי טיפוח שונים לחדור בקלות יותר ולהיספג בשכבות העור העמוקות יותר כדי לספק תוצאות טובות יותר.
  2. החורים הקטנים מהווים מיני פציעות הדוחפים את העור למצב של ריפוי עצמי וממריץ את ייצור הקולגן והאלסטין. תהליך זה תורם למיצוק העור ומשפר את מראה הקימטוטים, הקמטים, הצלקות והנקבוביות.

חווית הטיפול

אמנם חלק מכן עשויות לחשוב “טיפול מזותרפיה בטח כרוך בכאב” אבל למעשה, שיטה זו כרוכה באי נעימות קלה ביותר וכמעט בלתי מורגשת. התהליך כולו לוקח בין 20-30 דקות.  ניתן לצפות לאדמומיות בעור הנמשכת לרוב עד 48 שעות. ומיד לאחר מכן, מתחיל תהליך הריפוי של העור המעניק מראה זוהר וקורן לעור.

האם קיימים סיכונים ?

זיהום – אחת הטעויות החמורות ביותר היא ביצוע מזותרפיה על אקנה פעיל, כי מעלים את הסיכון להתפתחות והחמרה של זיהומים. יש להימנע מאזורים מודלקים או להמתין עד שהאקנה יעבור ואז לבצע את הטיפול.

גירוי – אין לבצע מזותרפיה על עור מודלק, מגורה או אדמומי. ולכן, אם אתם סובלים מרוזציאה או אקזמה הימנעו מלבצע את הטיפול.

בנוסף, כפי שהוזכר מעלה, דיקור עור הפנים מאפשר חדירה גבוהה ועמוקה יותר של תכשירי הטיפוח, ולכן, קיים החשש שהעור יגיב אל התכשיר בצורה שונה. לכן, מומלץ לבצע ניסוי על אזור קטן בפנים ולהמתין 24 שעות על מנת לוודא שאין תגובה בלתי רצויה. קל וחומר אם יש לכם עור רגיש !

אלרגיה – דלקת עור הנגרמת ממגע עם ניקל. יש אנשים המפתחים אלרגיה לניקל אפילו לאחר מגע קל עם חומרים המכילים ניקל. לעומת זאת, אחרים עשויים לפתח אלרגיה רק לאחר שנים של חשיפה ומגע של העור עם ניקל. קיימים סוגים שונים של מכשירים לצורך טיפול מזותרפיה אשר ברובם, מורכבים ממחטים המכילות ניקל, לכן, חשוב לבדוק היטב לפני ביצוע הטיפול את סוג המחטים של מכשיר הטיפול ואת רגישות המטופלת לניקל.

מה ההבדל בין טיפול מזותרפיה מקצועי לטיפול ביתי? – האורך כן קובע !

כאשר מזותרפיה מתבצעת על ידי בעל מקצוע, אורך המחטים במכשיר הם קצת יותר מ- 1 מ”מ, ולכן, הן יכולות לחדור לשכבות העמוקות יותר של העור ולטפל במצבי עור מורכבים יותר כגון הצטלקות או סימני מתיחה. לעומת זאת, בנוגע לטיפול הביתי לא התבצעו הרבה מחקרים מדעיים אשר בדקו את השפעת הטיפול הביתי, את היעילות או הבטיחות שלו.

בטיפול הביתי ניתן להשתמש במכשיר הכולל מחטים הקטנים מ- 1 מ”מ, ולכן, הן לא מצליחות לחדור לעומק העור.

לסיכום: טיפול מזותרפיה ביתי נחשב לבטוח יחסית ואינו דורש אלחוש לפני השימוש, מצד שני, תוצאות הטיפול לא יהיו יעילות כמו הטיפול המקצועי. בנוסף, אם המחטים במכשיר יינזקו מאיזושהי סיבה או שלא יעברו חיטוי כראוי זה עלול להזיק לעור ואף להוביל לזיהום והצטלקות

ד"ר ללוש

ד”ר מירי ללוש בעלת תואר מוסמך (.M.Sc) ותואר דוקטור (Ph.D) בביוכימיה מאוניברסיטת בר-אילן והינה מרצה וכתבת מוערכת במבחר מגזינים בתחום בריאות העור. ד”ר מירי ללוש פורצת דרך בתחומה ובפיתוח שיטות טיפול מתקדמות מותאמות אישית לעור המטופל/ת.
סגירת תפריט
יצירת קשר
close slider

בחר/י תחום עניין
אקנהפיגמנטציהאנטי-אייג'ינגאחר

בחר/י סניף
גבעתייםתל אביבנתניה